Przejdź do treści

Wynagrodzenie

Cennik usług prawnych kancelarii zamieszczony na jej stronie internetowej, z którym każdy z Państwa może się zapoznać, może doprowadzić do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przeciwko adwokatowi, stanowi to bowiem naruszenie przez adwokata Zbioru Zasad Etyki Adwokackiej i Godności Zawodu (Kodeks Etyki Adwokackiej). Z tego względu wszystkich informacji na temat opłat związanych z udzieleniem porady prawnej oraz tym, ile trzeba zapłacić za obsługę prawną, sporządzenie umowy, pisma procesowego, dochodzenie odszkodowania, prowadzenie postępowań przed sądem itp. udziela sam adwokat.

Z uwagi na fakt, że każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie, przed przystąpieniem do sprawy dokonywana jest szczegółowa analiza okoliczności faktycznych konkretnego przypadku oraz przepisów prawa i na jej podstawie udzielana jest Klientowi rekomendacja, co do możliwości prawnego działania. Na podstawie przedstawionych adwokatowi dokumentów, i stanu sprawy szacowany jest nakład pracy, jaki należy wykonać aby poprowadzić postepowanie w sposób najkorzystniejszy dla klienta.

Cena za usługi uzgadniana jest zawsze z Klientem przed przystąpieniem do sprawy, tak aby, np. potrzeba uiszczenia dodatkowych kosztów „nie zaskoczyły” go na późniejszym etapie prowadzenia sprawy.

Z każdym Klientem ustalamy jasne zasady współpracy. Staramy się postępować tak, aby każda informacja dotycząca wynagrodzenia lub sposobu jego obliczania była sformułowana jednoznacznie. Staramy się być elastyczni. Wynagrodzenie może być płatne w ratach, w ustalonych przez strony terminach. 

Istnieje wiele możliwości ustalenia wysokości wynagrodzenie, poczynając od systemu ryczałtowego lub godzinowego, gdzie wynagrodzenie będzie uzależnione od poświęconego czasu na wykonanie danego zadania, którego długości nie można z góry oszacować lub wynagrodzenie od tzw. wyniku, osiągniętego celu, kwoty wygranej,  oczekiwanego zakończenia danej sprawy,   tzw. sukces fee. W tym przypadku Kancelaria przejmuje istotną część ryzyka związanego z prowadzeniem sprawy. Jest to model współpracy preferowany przez Klientów w sprawach odszkodowawczych.  Powyższe pozwala zlecić każdą sprawę, przy zaangażowaniu niewielkich środków, zminimalizowaniu ryzyka po stronie Klienta.

Stawki minimalne za prowadzenie określonego rodzaju sprawy, świadczenie określonej usługi regulują przepisy   Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie, nie jest jednak przez powyższe przepisy uregulowane w sposób definitywny. Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy Prawo o adwokaturze z dnia z dnia 26 maja 1982 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 146, poz. 1188), opłaty za czynności adwokackie ustala umowa z klientem.